МакедонијаТоп1

Министерството за култура нема пари за да го награди тимот на „Медена земја“, не планира да им додели ниту државна награда

Во гнасните усти да не ја ставите повеќе!!! А за сликање први бевте… Гнаси! Не било законски, а гледам законски е амебите и паразитите што зимаат плати, а седат дома 😡😡😡

По успехот на документарниот филм „Медена земја“ да се номинира за оскар во две категории, но иако вчеравечер оваа статуетка не ја донесоа во Македонија, националниот успех на екипата на овој филм речиси брзо да го заборава државата, особено Министерството за култура.

Имено Министерството за култура вели дека нема пари за доделување на награди за тимот на овој документарец.

„Во прописите на културата, вклучително и во Законот за културата и Законот за филмската дејност, не е содржан правен основ за донесување одлука за давање на државна награда и месечен паричен надомест“.

Инаку претходно Владата го задолжи Министерството за култура да обезбеди државна награда соодветна за достигнувањето на петчлената екипа која го сними филмот.

Оваа награда требаше да предвидува признание за успехот и месечен материјален надомест, но за жал од ова најверојатно нема да има ништо.Македонија

Заболени
218,194
+419
Мртви
7,688
+14
Излечени
204,685
Активни
5,821
Last updated: 08/12/2021 - 22:15 (+01:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.