Search
среда 13 ноември 2019
  • :
  • :

За Заев е идиотски настапот на Катица Јанева (ВИДЕО) Заев е и против дебелите?

Изјави по одбележувањето 18 години Рамковен договор

Gepostet von MИА.mk am Dienstag, 13. August 2019

 

Премиерот Зоран Заев Верува во транспарентни, многу прецизни и брзи истраги, посебно за ваквите случаи како што е „Рекет“.
– Јавно отфрлив секаков вид шпекулации и споменувања со моето име и стојам целосно зад тоа. Оваа политичка гарнитура преку извршната власт создаде услови правосудството, Јавното обвинителство, да работи непречено без разлика дали некој бил газда на медиум што ја поддржувал власта, денеска тој е во притвор – изјави Заев, одговарајќи на новинарски прашања синоќа на приемот по повод 18-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор.
Тој дополни дека презумпцијата на невиност треба да се почитува без разлика дали е некој инкриминиран и има индиции за некој што е на висока позиција како што е и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

– Без оглед дали е таа или кој било, законот мора да важи еднакво за сите. Затоа повторуваме постојано дека очекуваме темелна истрага, презумпцијата на невиност ни дава обврска на сите да не го квалифицираме никој дека е виновен без докази, но секаде каде ќе се утврдат докази, секој кој е инволвиран со земање пари што се појавува во тој скандал, секој кој го прекршил законот треба да си одговара. Секаде било трауматично. И кај нас не е лесно и е трауматично, но така ќе бидеме правна држава која што ја посакуваме сите – рече Заев.

Во однос на шпекулациите, како што рече, коишто одат дотаму, обидувајќи се да го инволвираат во случајот, порача дека дошол на власт благодарение на гласот на граѓаните, борејќи се за слобода, демократија, правна држава, владеење на правото и нормална земја и оти ќе продолжи да се бори за тие вредности.
– Јас сум човек борец и ќе продолжам да се борам за овие вредности до крај додека граѓаните ми даваат позиција. Секако дека нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и да ме извини ЛГБТ заедницата еден педер да ја симнат оваа Влада од власт. Не. Ќе се бориме до крај затоа што секој кој се инволвирал секако ќе си носи одговорност – рече Заев.
Прашан дали смета дека Јанева го изневерила рече дека „за него е идиотски настапот засега согласно со досегашните докази“.
– Очекувам истрагата да ги покаже доказите за секој случај, вклучително за Катица Јанева, Зоран Заев, за кој било случај. Апсолутно, само така ќе покажеме дека има владеење на правото – изјави Заев, посочувајќи дека и народот чека разрешница која што смета дека ќе ја донесе истрагата, а сѐ друго, како што нагласи, е политиканство и политики.
Видео: МИА

Изјави по одбележувањето 18 години Рамковен договор

Gepostet von MИА.mk am Dienstag, 13. August 2019

loading...