Search
понеделник 17 јуни 2019
  • :
  • :

Рикер дечкото на Сашо Ордановски и на Горан Михајловски СДК стана важна фаца во САД

Геј амбасадорот Филип Рикер познат дека љубеше новинари во своја близина станал фаца еве детали туку некогаш треба да пишам и за геј аферата на Диме Спасов министерот ебач со една позната медиумска фаца ама ај друг пат да не ви се слоши се викендов

ЕКСАМБАСАДОРОТ НА САД ВО МАКЕДОНИЈА ФИЛИП РИКЕР Е НОВ ПОМОШНИК-ДРЖАВЕН СЕКРЕТАР НА САД

ЕКСАМБАСАДОРОТ НА САД ВО МАКЕДОНИЈА ФИЛИП РИКЕР Е НОВ ПОМОШНИК-ДРЖАВЕН СЕКРЕТАР НА САД

Филип Рикер, кој беше амбасадор на САД во Македонија од 2008 до 2011, е новиот помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија, објави грчкиот весник „Катимерини“ без да наведе извор. Според „Катимерини“, 54-годишниот Рикер ќе го замени Вес Мичел кој даде оставка, а на функцијата ќе стапи следниот месец. Рикер досега беше на функција во Европската команда на САД (ЕУКОМ) во Штутгард, каде е од 2017.

Пред да биде амбасадор назначен од администрацијата на Џорџ Буш, во Македонија од 1997-99 беше во одделот за односи со јавноста на амбасадата на САД во Скопје. Од 2011 до 2013 беше заменик-помошник на државниот секретар, одговорен за европските прашања.

Вес Мичел, кој даде оставка во јануари по 16 месеци на функцијата поради, како што објави, лични и професионални причини, беше активен при постигнувањето на Договорот од Преспа и дојде во Македонија пред референдумот за името.

loading...