Македонија

Регистрирани се 138 нови случаи на ковид-19

Починати се 7 лица

Македонија

Заболени
11,554
Мртви
519
Излечени
7,607
Активни
3,428
Last updated: 08/08/2020 - 17:26 (+02:00)

Во последните 24 часа се направени 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на ковид-19 во:

Фотографија на Венко Филипче.

– Скопје 47
– Куманово 17
– Дебар 10
– Штип 16
– Прилеп 2
– Тетово 2
– Велес 5
– Битола 5
– Охрид 2
– Кавадарци 1
– Гостивар 10
– Крива Паланка 1
– Кочани 5
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 6
– Виница 2
– Кратово 1
– Кичево 3
– Ресен 1в
Починати се 7 лица, две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53г.), пациентка од Кичево (41г.), пациент од Битола (27г.), пациент од Дебар (78г.) и пациент од Штип (64г.). Шест пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 144 оздравени пациенти од: – Скопје 105

– Штип 9
– Прилеп 2
– Тетово 4
– Велес 1
– Битола 5
– Гостивар 1
– Кочани 4
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 2
– Берово 1
– Кичево 7
– Ресен 2 Досега во земјата се направени вкупно 103938 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10891, бројката на оздравени пациенти е 6698, на починати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3700.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker