Македонија

Разрешувањето на Мизрахи утре на собраниска седница

Македонија

Заболени
11,554
Мртви
519
Излечени
7,607
Активни
3,428
Last updated: 08/08/2020 - 04:41 (+02:00)

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 15 часот ја закажа седницата за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд Рашела Мизрахи.

Разрешувањето на Мизрахи го побара техничкиот премиер Оливер Спасовски затоа што Мизрахи го крши Уставот со тоа што не го почитува иставното име на државата.

Мизрахи која е во техничкаѕта влада на предлог на ВМРО-ДПМНЕ одбива да го користи уставното име на државата. Таа, една недела одбива да се појави јавно пред паното со новото уставно име користејќи ја старата табла во позадина.

За нејзиното однесување до македонското Министерство за надворешни пристигна и вербална нота од Грција.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker