Свет

Пратениците денеска ја соборија владата на премиерот Орбан

Македонија

Заболени
11,554
Мртви
519
Излечени
7,607
Активни
3,428
Last updated: 08/08/2020 - 05:26 (+02:00)
Пратениците денеска ја соборија владата на премиерот Орбан

Орбан, останува привремен премиер.Парламентарното гласање за недоверба дојде по само три месеци од владата на Орбан. Вкупно 261 од 465 пратеници гласаа за предлогот да се гласа за недоверба.

Владата на Орбан падна. Тоа е многу голем чекор за романската демократија, рече Марсел Чилаку, лидер на опозициските социјалдемократи (ПСД), кои бара неговото соборување уште од моментот коха Националната либерална партија на Орбан (ПНЛ) ја презема власта.

Гласањето уследи по обидот на Орбан да го промени законот за локалните избори.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker