Search
среда 21 август 2019
  • :
  • :

Одреден притвор за државниот секретар кој земал мито од 50.000 евра

На Јахи Јахија, државен секретар во Министерството за информатичко општество и администрација, му е одредена мерка притвор од 30 дена на барање на Обвинителството за организиран криминал, потврдија од Кривичниот суд за САКАМДАКАЖАМ.МК.

Јахија и негов колега, поранешен раководител, се осомничени за земање мито од околу 50 илјади евра за оддавање доверливи податоци на италијанска фирма за да победи на милионски тендер.

loading...