Search
сабота 19 октомври 2019
  • :
  • :

Неговото величество „Фиќо“

Пред 4 децении, беше привилегија да се поседува возило. Во поранешна Југославија изборот се сведуваше на автомобилите од фабриката Застава – Фиќо, Стоеден или Југо.

Додека помалку застапени беа автомобилите марка: Рено 4, Лада и Фијат 1300, изработени по лиценца во Југославија.

Со сигурност најзастапено и најефтино било Фиќото. Моторот назад, резервоарот напред, резервна гума, сосема мал простор за багаж се карактеристиките на ова “работно магаре” на четири тркала.

Внатре место за возач, совозач и двајца патници стегнати како сардини во конзерва. Можеби задниот дел беше покомотен за две деца до 10 години.

Со наједноставна инструмент табла и копчиња за долго и средно светло, ги задоволувало минималните услови за сообраќај.

Неретко сопствениците купувале надворешни ретровизори, зашто фабрички немало. Едноставното возило било “измислено” за автошкола. Сиот возен парк на АМД тогаш бил од фиќовци.

За полагање на возачки испит имало полигон зад Синдикатот, а страв в коски влевало стрмоглавото место на Варош, природно направено за тестот со рачната кочница.

Безброј стари возачи ја добиле возачката дозвола преку ригорозното тестирање со Фиќо.

Фиќото “носеше” до Охрид, Скопје, до Претор. Похрабрите патуваа и до Грција и Бугарија. Оптимистите и до Белград и подалеку. Не ретко Фиќото беше арно и за до нивите со тутун. Тргаше приколка со два – три коша со тутун.

Од Крагуевац сега излегуваат модерни Фиќа од Фиат. Вредат минумум 15 илјади евра. Се пласираат дури и во Америка.

Дневен хороскоп

ОВЕН

Може да се надевате на добар однос со соработниците кои ќе покажат интересирање за проширување на работата. Ги криете своите емоции и не сте сигурни на кој начин да се носите со нив. Би ви годела масажа.

БИК

Ве очекува напнат ден во кој нема да биде лесно на правилен начин да ги организирате обврските. Не сте подготвени за големи промени иако партнерот би сакал вашиот однос да напредува. Посетете стоматолог.

БЛИЗНАЦИ

Загрижени сте поради тоа што некои работи не одат по планот. Имате впечаток дека многу нешта се движат во негативна насока. Можни се помали проблеми во комуникацијата со партнерот. Внимавајте на грбот.

РАК

Имате впечаток дека нема да можете да постигнете сѐ она што го зацртавте на деловно поле и тоа размислување ве фрустрира. Не се чувствувате емотивно добро и сметате дека е многу работи се против вас. внесувајте повеќе витамини.

ЛАВ

Некои одлуки кои ги донесовте на деловно поле ве поттикнаа во позитивна насока. Верувате во подобра и посветла иднина. Може да се надевате на интересни настани кога станува збор за љубовта. Можни се проблеми со холестерол.

ДЕВИЦА

Не сте задоволни од ситуацијата на работното место. Сметате дека вредите повеќе од она што го добивате за возврат. На еемотивен план имате впечаток дека саканата личност не е сосема искрена кон вас. Проверувајте го крвниот притисок редовно.

ВАГА

Се наоѓате под голем притисок и не ви е лесно да донесете нови одлуки на деловно поле, а свесни сте дека морате. Партнерот максимално ви е посветен и уживате во заедничките моменти. Можна е главоболка и проблеми со очите.

СКОРПИЈА

Ќе дадете сѐ од себе за да остварите позитивни промени на деловно поле. Ви се допаѓа личност која покажа дека е оригинална и посебна на повеќе начини. Сакате да ја задржите само за себе. Помали проблеми со бешиката.

СТРЕЛЕЦ

Обидете се да го послушате советот кој ќе го добиете денес. Некогаш е важно да сфатите дека не знаете баѓ сѐ. Можеби не сте подготвени на некои нагли потези на љубовен план. Полни сте со енергија! Занимавајте се со спорт.

ЈАРЕЦ

Доколку се занимавате со приватен бизнис, пред вас е период во кој ќе имате можност за зголемување на заработката. Ако имате партнер, односот ви е генерално добар и рутински. Водете сметка за желудникот.

ВОДОЛИЈА

Може непромислено да се впуштите во деловни трансакции за кои не сте сигурни како ќе завршат на крај. Потребно е да и покажете на саканата личност дека сте подготвени да поминете повеќе време со неа. Болки во пределот на вратот.

РИБИ

Многу сте снаодливи и важно ви е да се докажете на работното место. Ќе дадете сѐ од себе за да постигнете успех. Употребете ја својат фантазија и ќе ја освоите личноста која ви се допаѓа. Потребен ви е одмор и опуштање.

loading...