Search
вторник 18 јуни 2019
  • :
  • :

МИЦКОСКИ И ВМРО-ДПМНЕ СЕ ПРИКЛУЧИЈА НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД СОБРАНИЕ МИЦЕ ЌЕ ИМ ДРЖЕЛ ГОВОР НА ФИЛИП И НА БАЧЕВ ТЕТ А ТЕТ

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ,Христијан Мицкоски, денеска е повторно пред Парламентот, заедно со сите граѓани и протестира против уставните измени, што се очекува да бидат гладани во Собранието денеска.

Тој повтори дека тука е со народот и дека протестира пред СОбрание, за тоа што се случува во Собрание.

Вчера одби да се обрати на присутните од говорница кога беше повикан, што аниде на незадоволство кај присутните, но тој и тогаш, а и денеска повтори дека ќе даде поддршка на мирниот протест, против прифаќањето на амандманите со кои се менува Уставот, со цел да се спроведе Договорот од Преспа, кој треба да стави крај на деценискиот спор со Грција, за името на нашата држава.

 

loading...