Search
четврток 23 јануари 2020
  • :
  • :

Митко Јанчев: Чолиќ го сруши рекордот. Фото доказ, Фокус се само суетни

foto dokaz

fokus

Легендарниот Здравко Чолиќ (68) беше главната музичка ѕвезда на традиционалната општинска манифестација ,,Тиквешки гроздобер 2019” и со голем концерт на градскиот плоштад во Кавадарци го затвори настанот. Неговиот концерт започна во 22 часот и публиката се забавуваше играјќи и пеејќи ги неговите големи хитови од минатиот век, кои и денес се популарни и омилени за многу генерации.
Сепак, околу еден час по почетокот на концертот, Чолиќ само кратко порача – пауза, и се повлече зад бината. Присутните беа изненадени, дел од нив и започнаа да си одат, не знаејќи што се случува и дали концертот ќе продолжи. По петнаесет минути тишина, Здравко повторно се огласи на сцената и продолжи со настапот.
Темно синото сако го замени со црвено, па многумина претпоставија дека ја искористил паузата за да се пресоблече. За разлика од повеќето негови колеги кои за време на концерти, помеѓу песните раскажуваат интересни анегдоти и комуницираат со присутните, Чолиќ можеше да се слушне само како порачува – Ајде, супер, браво, ви благодарам…

Отпеа професионално, но сепак кога е танцувањето и енергичноста на сцената во прашање, очигледно дека годините си го направиле своето. Но, и покрај тоа, тој се труди да го задржи физичкиот изглед од пред повеќе од триесет години, сличната фризура и начин на облекување.
Тој настапи под силно обезбедување, а додека траеше концертот обезбедувањето и покрај уредната документација, на дел од екипата на „Фокус“ не и дозволи да го фотографира музичарот одблизу, со образложение дека имаат наредба дека пејачот може да биде фотографиран само од подалеку, од другата страна на заштитната ограда.
По завршувањето на концертот, публиката го врати на бис, по што отпеа две песни пред да се повлече. Сепак, и покрај многубројните обожаватели, но и пријатели од земјава кои ги има во голем број и кои се редовни во публиката за време на неговите чести гостувања кај нас, Чолиќ не успеа да го сруши минатогодишниот рекорд во посетеност, кој го постави турбо фолк ѕвездата Цеца Ражнатовиќ.

loading...