Search
среда 8 април 2020
  • :
  • :
Најнови Вести

Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица се префрлаaт во Петтата

Македонија

Заболени
599
Мртви
26
Излечени
30
Активни
543
Last updated: 08/04/2020 - 08:40 (+02:00)

Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица се префрлаaт во Петтата

Со измените во Изборниот законик се предвидува Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица да се префрлат кон Петтата, појасни на денешната прес конференција Артан Груби од ДУИ, додавајќи дека тој е веќе договорен и потпишан од сите координатори на парламентарните групи. Како што кажа тој, со тоа би се постигнало нивелирање помеѓу Изборните единици.

Груби додаде и дека ДУИ недвосмислено го поддржува донесувањето на Законот за ЈО и не го условува со ниту еден друг закон.

ДУИ очекува изборите да се одржат на 12 април, со донесување на законите коишто се во процедура пред распуштање на Собранието, додаде Груби.

loading...