Search
среда 21 август 2019
  • :
  • :

ИЗВАДЕНО ТЕЛО ОД АВИОНОТ НА ЕМИЛИЈАНО САЛА, ДАЛИ Е ЖИВ?

Извадено е  тело од авионот што се урна од летот на  Емилијано Сала , објави Би-Би-Си.

 

Телото е пронајдено во остатоците на авионот. Одделот за истраги на воздухопловни несреќи соопшти дека специјализирани  спасувачи  се приклучиле на операцијата во екстремно тешки услови.

Остатоците од авионот што исчезнаа пред две недели преку каналот беа пронајдени во морето во близина на Гергес.

Авионот беше на пат од Франција до Кардиф, откако 28-годишниот напаѓач на Аргентина го посети  својот поранешен клуб Нант два дена по неговото префрлување во Кардиф.

Извлеченото тело од остатоците беше однесено на островот Портланд за да биде предадено на истрагата  . Не се откриени детали за негова  идентификација.

Официјалното пребарување беше прекинато на 24 јануари, по процена на капетанот на пристаништето Гернзи, дека шансите за преживување се многу мали.

Во меѓувреме, беше јасно дека поранешниот клуб на Сала, Нант, побара од Кардиф Сити да плати такса од 15 милиони фунти.

28-годишниот Сала потпиша со Кардиф, но никогаш не заигра  за клубот.

Таксата требаше да се плати на  три години , но Кардиф ја укина првата исплата додека не се расчисти со документацијата.

подготвила Маја С.

loading...