Живот

Истурајте сончогледово масло во сите одводи: Злато вреден совет

Македонија

Заболени
11,554
Мртви
519
Излечени
7,607
Активни
3,428
Last updated: 08/08/2020 - 04:41 (+02:00)

Веќе 25 години, една жена истура сончогледово масло во одводот кога знае дека ќе биде отсутна од дома неколку дена. Еве зошто!

– Пред 25 години, мојот сопруг и јас заминавме на долг одмор со неговите родители. Иако не планиравме да останеме долго, останавме со нив скоро два месеци.

Кога конечно се вративме дома и влеговме во станот, скоро сите се онесвестивме од смрдеата. Ги отворивме сите прозорци, но лутиот мирис на канализација не исчезна, дури не ни омекна.

Отпрвин помисливме дека сме заборавиле храна во фрижидер или во рерна, но не, сè беше како што треба. На крајот, сопругот открил дека смрдеата потекнува од мијалникот, лабавото и кадата. Никогаш порано не сме имале ваков проблем.

Викавме водоводџија, а тој ни ја реши мистеријата – кога секој ден користите вода, водата делува како приклучок, а тој приклучок постојано ги обновува и „ги носи“ мирисите од канализационите цевки.

Бидејќи ние долго не бевме тука, и никој не пушташе вода, овој „приклучок“ се исушил и немало што да ја спречи смрдеата да се шири слободно низ нашата куќа.

Водоводџијата ни рече во иднина, кога ќе знаеме дека барем неколку дена нема да сме дома, да истураме малку сончогледово масло во сите канализации. Создава обвивка во цевките и водата не може целосно да се исуши.

Бевме скептични, но решивме да го испробаме ова што е можно поскоро. И навистина се исплати толку многу што продолжуваме да го повторуваме овој трик цели 25 години- раскажа задоволната домаќинка.

Фото: Shutterstock

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker