Search
сабота 22 февруари 2020
  • :
  • :

Еврокомесарот за проширување до Николовски: Ласкави пораки, се надевам ќе се исполнат

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархели „ретвитна” пост на Александар Николовски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ кој изрази надеж дека ќе работат заедно на почеток на преговори и нивно брзо затварање пред влезот на Македонија во ЕУ.

Во својот коментар Вархели вели дека се надева дека македонската опозиција ќе го исполни тоа што го порачува Николовски.

-Ласкави пораки, се надевам дека ќе ги исполнат. Среќен сум што работиме заедно, важно е да работиме заедно, пишува еврокомесарот во постот со кој ја споделува пораката на Николовски.

Во пораката Николовски вели дека Вархели е исклучително посветен Еврокомесар.

-Тој влезе во задачата многу амбициозно од самиот почеток, со негова помош се надеваме дека ќе ги отвориме и брзо ќе ги комплетираме преговорите за влез во ЕУ, пишува Николовски во својата изјава.

Oliver Varhelyi

@OliverVarhelyi

Flattering messages, hope to live up to them. Happy to work together, important to work together! https://twitter.com/alexandarmkd/status/1221019940720971776 

Aleksandar Nikoloski@AlexandarMKD

He is an exceptionally dedicated Commissioner, who has entered his task very ambitiously from the start, and with his support we hope that we will open the EU accession talks, and also quickly complete them https://english.republika.mk/news/macedonia/nikoloski-we-have-a-great-friend-in-the-eu-enlargement-commissioner/ 

28 people are talking about this
loading...