Search
понеделник 22 јули 2019
  • :
  • :

Едно влавче крушевчанче се нервира што му опцув мајка оти сака регулација, а он лигавиот најдобар соработник беше на фејк вестите

Ke ti go pratam tekstot popladnevo
Марјан
Марјан
ако другар
Sotir Gabeloski
ЖЕРНОВСКИ ВО ОБИД ДА ЈА ЛЕГАЛИЗИРА ТЕРАСАТА НА ВМРО ДОКАЗ од свои извори дознава дека предходната недела во Општина Центар во кабинетот на градоначалникот Жерновски остварена е средба на градоначалникот со Емил Дракулевски син на Дракулевски директор во Систина, која средба ја закажал Јордан Камчев. Тема на истата било како да се притисне главниот инспектор да постапи по барањето на Емил Дракулевски со што би се обезбедиле документи за Дракулевски во судскиот спор во кој е тужена неговата фирма. Договорено е да Дракулевски го искористи своето лично познанство со дописничката на BBC за Македонија која ќе спреми сторија како инспекцијата на Општината не работи за што ќе го нападнат Жерновски кој целата вина ќе ја префрли на главниот инспектор и ќе го разреши од позицијата со што ќе го реши проблемот на легализација на терасата на ВМРО за која има веќе потпишано анекс во кој е вградена истата и ќе се олабави од притисокот на главниот инспектор кој цело време инсистира опшната да издаде решение за отстранување на трасата. А воедно ќе издејствува записник во полза на Дракулевски со што ќе ги испочитува барањата на Камчев. Жерновски нормално ова ќе го претстави како рушење на неговиот рејтинг од неспособните кадри на СДСМ за што ќе биде жртва.
Sotir Gabeloski
Vaka nekako
Марјан
Sotir Gabeloski
Prati mi link samo ko ke objavis
Марјан
vaz i od ova po nesto znam prvo ke proveram pa ke lupnam imam i ja z aova nekoi podatoci
Sotir Gabeloski
Planiras da dodades nesto na tekstov?
Марјан
ne ne imam dokazi nego da utvrdam eden podatok uzivajs ekako ke go objavam’
A deka zaedno rabotat so inspektorot?
Oo kako se uortaneci so hausmajstorot od Krusevo
od tamu li ti e infoto
ne kazuvam uzivaj od kaj mi e ti vetiv
Sotir Gabeloski
Ne od drug covek mi e
Samo ne go menuvaj tekstot ako moze
Марјан
Sotir Gabeloski

 

Neka odk vaka
Марјан
nema ok e
Sotir Gabeloski
Top
Марјан
Sotir Gabeloski
Fala ti
Sotir Gabeloski
Go pysti?
MOЧКОТО ГАБЕЛОСКИ Е ИНАКУ ВО ОПШТИНА КРУШЕВО ВРАБОТЕН КАЈ ТОМЕ ПОРТПАРОЛ НЕШТО АМА ЈБГ ДАЈ ИМ ВЛАСТ ДА ВИДИШ ШО ЛАЈНА СЕ ЗАЕВ ЧИТАЈ ТИ СЕ ЛУТЕШЕ ЗА ТЕКСТОТ ЗА ЖЕРНОВСКИ ЕВЕ ОД КОЈ БЕШЕ
Инаку текстов му го пратив  на градоначалникот Томе он се посра и не блокна…пизда

Добриот „пи-ар“ – лек против лажните вести (3)

Добриот „пи-ар“ – лек против лажните вести (3)

Пишува: Сотир Габелоски

Само што го објавивме продолжението на „Добриот ‘пи-ар’- лек против лажните вести“, започнаа да се јавуваат оние кои најчесто ги практикуваат лажните вести, полуинформации и трачеви, кои се шират само со една цел – собирање повеќе кликови.

Во првиот дел од оваа серија колумни, го начнав прашањето дека покрај изложувањето на граѓаните пред фактите и целосните информации, борбата против лажните вести треба да продолжи и со некаква регулација на интернет порталите, сметајќи ги овие медиуми најподложни на ширење “фејк њуз“.

Прв, како најзасегнат, се јави сопственик на еден портал кој ги користи сите потребни алатки за да заработи поголема посетеност на порталот. Од тенденциозни наслови, лични пресметки, клевети и практикување новинарство пред компјутер.

Зошто овој лик веднаш се јави да ми ја спомене мајката во својата пцовка, во смисла, “кој е Сотир Габелоски да бара регулација на интернет медиумите“? Одговорот е прост: овој и ликовите како него, би биле најоштетени и од најмалата регулација на интернет просторот. Пред се’, би биле казнети од соодветни институции и би заработиле низа тужби за клевета и нарушување на углед, а потоа би го изгубиле манипулативното информирање на граѓаните и заработката од лажните вести.

Ова е силен мотив новинарите, здруженијата преку кои се претставени, Владата и други засегнати страни, да седнат на маса и да си ја заштитат професијата, а со тоа и јавниот интерес. Отсекогаш, како млад активист, сум важел за силен противник на регулацијата врз интернет медиумите, но ширењето на лажните вести и негативните влијанија и последици кои ги произведуваат, причинуваат огромна штета. Затоа денес, како млад и не многу искусен, станувам поборник за регулација на интернет просторот. Не “тврда“ регулација, но доволно ефикасна за заштита на граѓаните од полуинформации и дезинформации.

Ова го застапувам и од позиција на поранешен сопственик на веб портал и “онлајн“ блог платформа. Сопственик на нерегулиран портал, без потреба да се потпишува на текстовите и да креира категорија „Импресум“, за да се знае кој стои зад сето тоа. Највпечатливото искуство од раководењето на еден портал е борбата за кликови и објавување на што е можно повеќе написи, со опиплив наслов и непроверени информации, без страв од тужба и санкција.

Неопходно е да се направи дистинкција меѓу “онлајн“ блогови, кои и не се така популарни, и споменатите без импресум веб портали, кои мора да бидат раководени од здруженија, компании и агенции, а не од физички лица.

loading...