МакедонијаТОП

Бојан кукал дека е болен, судијката го карала, а Орце си кажувал како судијката Димишкова и брат и адвокатот го рекетирале, пучвајз лејдис

Македонија

Заболени
11,202
+74
Мртви
505
+5
Излечени
7,108
Активни
3,589
Last updated: 05/08/2020 - 02:56 (+02:00)

Во Судот сведочи Јордан Камчев кој рече дека откако го откачил Боки за некакви проекти од кои би имал загуба десетици милиони евра, дека му испратил слика со обвинителката на Инстаграм со напис дека се спрема нешто големо.

„Јана и Александра, а од страната на Бојан беа присутни Јасна Мандиќ, донесоа некои бројки, повторно беа копи-пејст од некоја друга држава, туку беа само нафрлени само да се земат средствата. После мојот тим направи пресметки, и требаше да бидеме во загуба 10 милиони евра. И тоа го откачив, он беше лут кон мене, Милески ми рече дека „Дај да седнеме Боки може да прави лоша реклама кон болница, фирмите…“ Буџетот од 2018 беше потрошен, се согласив да му платиме реклама пи-ар, иако до ден на денеска не добивме извештај за никаква реклама во неговата телевизија.

Му платив 170 илјади евра на два договори, едниот од Систина, и едниот преку агенцијата Орка Холдинг Медиа.

После тоа откако не му ги здоволив желбите со проектите, му пуштија слика со обвинителката дека се подготвува нешто големо и ми рекоа ќе видите се спрема нешто големо, затоа што не сум ги задоволил нивните желби“, рече Камчев во Судот.

ИЗВОР: ТВ21

Боки 13 опоменат дека ќе биде изваден од судницата ако продолжи да се жали

Судијката Васка Николовска Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски дека ќе го извади од судницата ако говори за неговата здравствена состојба.

На почетокот од судењето, Јовановски рече дека разговарал со затворскиот лекар, кој му кажал дека не може да гарантира за неговото здравје.

„Ординирана ми е терапија и пронајдени се улцерални промени, а за биопсијата не би сакал јавно да коментирам…”, рече Јовановски. Тој продолжи да говори за неговата здравствена состојба, а судијката го предупреди дека ќе го извади од судницата, ако продолжи да говори за неговата здравствена состојба.

– Ве опоменувам дека ако продолжите да говорите, ќе ве извадам од судницата – рече судијката.

Според обвинението, од ноември 2018 година до април 2019 година обвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, го искористил пријателството со шефицата на СЈО, Катица Јанева, и ѝ влијаел да го ослободи од притвор осомничениот бизнисмен, Орце Камчев, во предметот „Империја“.

Јанева му ја олеснила положбата во истрагата на Камчев, па предложила да му се укине притворот и да му се определи поблага мерка, куќен притвор, при неизменети околности.
Во натамошниот тек на постапката Јанева планирала да му даде својство на заштитен сведок и да ја запре истражната постапка или да склучи со него предлог-спогодба за вина за полесни кривични дела и Камчев да плати незначителен износ на штета и да му се врати пасошот.

Обвинетиот Зоран Милевски, кој призна вина и доби 3 години затвор, договарал средби меѓу Бојан Јовановски и брачната двојка Орце и Ана Камчеви, а за возврат за посредувањето примиле награда од 1,5 милион евра во разни апоени, и тоа од Ана Камчева половина милион евра, а од Орце Камчев 1 милион евра.

Јанева ова го прифатила и за себе прибавила значителна имотна корист, и тоа предмети, мебел во износ од приближно пет илјади евра, кој за неа го набавил Боки 13, и готовина 50.000 евра. Јанева е обвинета за злоупотреба на службената положба и овластување, а Бојан Јовановски за примање награда за противзаконско влијание и перење пари.

loading...
Види повеќе

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker