Search
понеделник 17 јуни 2019
  • :
  • :

Америка го нејќе Мицковски еве доказ

САД: Споредбата со Нирнбершкиот процес е опасна и потпалувачка реторика

Za razlika od Sead jas ke ti se zablagodaram sto ne stavi vo OSTANATITE i ne ne narece ŠIPTARI Hristijan Mickoski 

Фотографија на Sead Rizvanović.

Sead Rizvanović

Toa sto Mickoski ne gi povikuva albancite na miting si e negova rabota za koja ke gi vidi posledicite na izbori, ama ako saka da stane premier neka go procita ustavot i neka vidi deka vo Makedonija ne ziveat bosanci (toa se drzavjani na BiH), tuku bosnjaci kako etnicka zaednica

Амбасадата на САД на својата Фејсбук страница ги повика политичките лидери во земјава да не користат потпалувачка реторика со неправилна употреба за настани од минатото со која се шири став и поделба. Реакцијата е на вчерашната изјава на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој судењето за крвавите настани од 27 април во пресрет на утрешната пресуда, гo спореди со Нирнбершкиот процес, серија судења од 1945 до 1949 година на политичкото, военото, судското и економското раководство на нацистичка Германија.

-Потпалувачката реторика од страна на политичките лидери предизвикува страв и поделба, особено кога неправилно се користи за настани од минатото, како што се Нирнбершките судења, за политички цели. Таквиот јазик е опасен и не придонесува за продуктивен дијалог за насоката во која се движи земјата. Многу е важно лидерите да се вклучат во граѓански дијалог кој може да ја унапреди стабилноста и просперитетот на Северна Македонија, се вели во реакцијата од Американската амбасада.

loading...